Zilog Z8F021ASH020EC00TR Bulk sales (1 piece or more)
4.9 646 ratings
Z8F021ASH020EC00TR main image
Model Number
Z8F021ASH020EC00TR
Manufacturer
Zilog
Datasheet
Z8F021ASH020EC00TR PDF
Description
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20SOIC
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Zilog
Series
Encore!® XP®
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Digi-Key Programmable
Not Verified
Core Processor
eZ8
Core Size
8-Bit
Speed
20MHz
Connectivity
IrDA, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
17
Program Memory Size
2KB (2K x 8)
Program Memory Type
FLASH
EEPROM Size
64 x 8
RAM Size
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 3.6V
Data Converters
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)