ZF Electronics PEAA-3000 Bulk sales (1 piece or more)
4.5 888 ratings
PEAA-3000 main image
Model Number
PEAA-3000
Manufacturer
ZF Electronics
Datasheet
PEAA-3000 PDF
Description
SWITCH THUMB DECIMAL 0.1A 50V
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
ZF Electronics
Series
PE
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Output Code
Decimal
Read Out
0 ~ 9
Number of Sections
1
Display Characters - Height
0.196" (5.00mm)
Actuator Type
Pushwheel
Contact Rating @ Voltage
0.1A @ 50VAC/DC
Contact Material
Contact Finish
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Termination Style
Card Edge/Solder Pad
End Caps
Sold Separately
Section Width
0.300" (7.62mm)
Panel Cutout Dimensions
Features
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C
Depth Behind Flange
32.00mm