YAGEO RT1206BRD07261RL (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.5 732 ratings
RT1206BRD07261RL main image
Model Number
RT1206BRD07261RL
Datasheet
RT1206BRD07261RL PDF
Description
RES SMD 261 OHM 0.1% 1/4W 1206
Resistance
261 Ohms
Tolerance
±0.1%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)