XP Power VEC40US12 (1 Box)
4.6 701 ratings
VEC40US12 main image
Model Number
VEC40US12
Manufacturer
XP Power
Datasheet
VEC40US12 PDF
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 40W
In Stock : 1228
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
XP Power
Series
VEC40 (40W)
Packaging
Box
Product Status
Active
Region Utilized
International
Form
Desktop (Class I)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output
12V
Current - Output (Max)
3.33A
Power (Watts)
40 W
No Load Power Consumption
100mW
Polarization
Positive Center
Applications
ITE (Commercial)
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature
0°C ~ 65°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length
47.2" (1.20m)
Input Connector
IEC 320-C14
Size / Dimension
4.58" L x 2.06" W x 1.23" H (116.3mm x 52.4mm x 31.3mm)