XP Power JCA0348S12 (1 Tube)
4.9 736 ratings
JCA0348S12 main image
Model Number
JCA0348S12
Manufacturer
XP Power
Datasheet
JCA0348S12 PDF
Description
DC DC CONVERTER 12V 3W
In Stock : 5
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
XP Power
Series
JCA (3W)
Packaging
Tube
Product Status
Active
Type
Isolated Module
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
36V
Voltage - Input (Max)
75V
Voltage - Output 1
12V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Current - Output (Max)
260mA
Power (Watts)
3 W
Voltage - Isolation
1.5 kV
Applications
ITE (Commercial)
Features
OCP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Efficiency
75%
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
24-DIP Module, 7 Leads
Size / Dimension
1.00" L x 0.80" W x 0.39" H (25.4mm x 20.3mm x 10.0mm)