XP Power JCA0248S12 (1 Tube)
4.9 624 ratings
JCA0248S12 main image
Model Number
JCA0248S12
Manufacturer
XP Power
Datasheet
JCA0248S12 PDF
Description
DC DC CONVERTER 12V 2W
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
XP Power
Series
JCA (2W)
Packaging
Tube
Product Status
Active
Type
Isolated Module
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
36V
Voltage - Input (Max)
75V
Voltage - Output 1
12V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Current - Output (Max)
170mA
Power (Watts)
2 W
Voltage - Isolation
1.5 kV
Applications
ITE (Commercial)
Features
OCP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Efficiency
70%
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
24-DIP Module, 7 Leads
Size / Dimension
1.00" L x 0.80" W x 0.39" H (25.4mm x 20.3mm x 10.0mm)