XP Power JCA0205S15 (1 Tube)
4.7 610 ratings
JCA0205S15 main image
Model Number
JCA0205S15
Manufacturer
XP Power
Datasheet
JCA0205S15 PDF
Description
DC DC CONVERTER 15V 2W
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
XP Power
Series
JCA (2W)
Packaging
Tube
Product Status
Active
Type
Isolated Module
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
4.5V
Voltage - Input (Max)
9V
Voltage - Output 1
15V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Current - Output (Max)
140mA
Power (Watts)
2 W
Voltage - Isolation
1.5 kV
Applications
ITE (Commercial)
Features
OCP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Efficiency
74%
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
24-DIP Module, 7 Leads
Size / Dimension
1.00" L x 0.80" W x 0.39" H (25.4mm x 20.3mm x 10.0mm)