XP Power EPL225PS12 (1 Box)
5.0 620 ratings
EPL225PS12 main image
Model Number
EPL225PS12
Manufacturer
XP Power
Datasheet
EPL225PS12 PDF
Description
AC/DC CONVERTER 12V 150W
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
XP Power
Series
EPL225 (225W)
Packaging
Box
Product Status
Active
Type
Open Frame
Number of Outputs
1
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
12V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Voltage - Output 4
Voltage - Output 6
Current - Output 1
12.5 A
Power (Watts)
150W (225W Forced Air)
Applications
ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
93%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
PFC, Standby Output, Universal Input
Mounting Type
Chassis Mount
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.26" H (101.6mm x 50.8mm x 32.3mm)