XP Power EPL150PS48 (1 Box)
4.6 792 ratings
EPL150PS48 main image
Model Number
EPL150PS48
Manufacturer
XP Power
Datasheet
EPL150PS48 PDF
Description
AC/DC CONVERTER 48V 100W
In Stock : 15
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
XP Power
Series
EPL150 (150W)
Packaging
Box
Product Status
Active
Type
Open Frame
Number of Outputs
1
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
48V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Voltage - Output 4
Voltage - Output 6
Current - Output 1
2.08 A
Power (Watts)
100W (149W Forced Air)
Applications
ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
93%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
PFC, Universal Input
Mounting Type
Chassis Mount
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 0.99" H (101.6mm x 50.8mm x 25.2mm)