XP Power ECL25US12-E (1 Box)
4.6 794 ratings
ECL25US12-E main image
Model Number
ECL25US12-E
Manufacturer
XP Power
Datasheet
ECL25US12-E PDF
Description
AC/DC CONVERTER 12V 25W
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
XP Power
Series
ECL (25W)
Packaging
Box
Product Status
Active
Type
Enclosed
Number of Outputs
1
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
12V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Voltage - Output 4
Current - Output (Max)
2.1A
Power (Watts)
25 W
Applications
ITE (Commercial)
Features
Universal Input
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Efficiency
80%
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
4-DIP Module
Size / Dimension
3.10" L x 1.50" W x 1.10" H (78.7mm x 38.1mm x 27.9mm)
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Standard Number
Line Regulation
±0.5%
Load Regulation
±1%