XP Power ECL15UD01-E (1 Box)
4.9 821 ratings
ECL15UD01-E main image
Model Number
ECL15UD01-E
Manufacturer
XP Power
Datasheet
ECL15UD01-E PDF
Description
AC/DC CONVERTER +/-12V 15W
In Stock : 58
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
XP Power
Series
ECL (15W)
Packaging
Box
Product Status
Active
Type
Enclosed
Number of Outputs
2
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
12V
Voltage - Output 2
-12V
Voltage - Output 3
Voltage - Output 4
Current - Output (Max)
650mA, 650mA
Power (Watts)
15 W
Applications
ITE (Commercial)
Features
Universal Input
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Efficiency
82%
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
5-DIP Module
Size / Dimension
2.56" L x 1.31" W x 0.96" H (65.0mm x 33.3mm x 24.4mm)
Approval Agency
CSA, cUL, EN, IEC, UL
Standard Number
Line Regulation
±0.5%
Load Regulation
±1%