XP Power ECE80US15-S (1 Box)
4.9 853 ratings
ECE80US15-S main image
Model Number
ECE80US15-S
Manufacturer
XP Power
Datasheet
ECE80US15-S PDF
Description
AC/DC CONVERTER 15V 80W
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
XP Power
Series
ECE80 (80W)
Packaging
Box
Product Status
Active
Type
Enclosed
Number of Outputs
1
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
15V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Voltage - Output 4
Voltage - Output 6
Current - Output 1
5.33 A
Power (Watts)
80W
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
88%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features
DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type
Chassis Mount
Size / Dimension
4.45" L x 1.87" W x 1.12" H (113.0mm x 47.5mm x 28.5mm)