XP Power ECE60US24-S (5 per Box Full Box)
4.6 810 ratings
ECE60US24-S main image
Model Number
ECE60US24-S
Manufacturer
XP Power
Datasheet
ECE60US24-S PDF
Description
AC/DC CONVERTER 24V 60W
In Stock : 972
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
XP Power
Series
ECE60 (60W)
Packaging
Box
Product Status
Active
Type
Enclosed
Number of Outputs
1
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
24V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Voltage - Output 4
Voltage - Output 6
Current - Output 1
2.5 A
Power (Watts)
60W
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
89%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features
DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type
Chassis Mount
Size / Dimension
4.09" L x 1.57" W x 1.12" H (104.0mm x 40.0mm x 28.5mm)