XP Power ECE60US09-S (5 per Box Full Box)
4.9 865 ratings
ECE60US09-S main image
Model Number
ECE60US09-S
Datasheet
ECE60US09-S PDF
Description
AC/DC CONVERTER 9V 60W
In Stock : 100
Series
ECE60 (60W)
Packaging
Box
Product Status
Active
Type
Enclosed
Number of Outputs
1
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
9V
Voltage - Output 6
Current - Output 1
6.67 A
Power (Watts)
60W
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
87%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features
DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type
Chassis Mount
Size / Dimension
4.09" L x 1.57" W x 1.12" H (104.0mm x 40.0mm x 28.5mm)