XP Power ECE40US24 (1 Box)
5.0 714 ratings
ECE40US24 main image
Model Number
ECE40US24
Manufacturer
XP Power
Datasheet
ECE40US24 PDF
Description
AC/DC CONVERTER 24V 40W
In Stock : 1779
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
XP Power
Series
ECE (40W)
Packaging
Box
Product Status
Active
Type
Enclosed
Number of Outputs
1
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
24V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Voltage - Output 4
Current - Output (Max)
1.67A
Power (Watts)
40 W
Applications
ITE (Commercial)
Features
Universal Input
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Efficiency
85%
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
4-DIP Module
Size / Dimension
3.10" L x 1.50" W x 1.10" H (78.7mm x 38.1mm x 27.9mm)
Approval Agency
CSA, cUL, EN, UL
Standard Number
Line Regulation
±0.5%
Load Regulation
±1%