XP Power ECE40US05-S (1 Box)
4.6 658 ratings
ECE40US05-S main image
Model Number
ECE40US05-S
Manufacturer
XP Power
Datasheet
ECE40US05-S PDF
Description
AC/DC CONVERTER 5V 40W
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
XP Power
Series
ECE (40W)
Packaging
Box
Product Status
Active
Type
Enclosed
Number of Outputs
1
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
5V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Voltage - Output 4
Voltage - Output 6
Current - Output 1
8 A
Power (Watts)
40W
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
77%
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Features
DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type
Chassis Mount
Size / Dimension
3.78" L x 1.57" W x 1.12" H (96.0mm x 40.0mm x 28.5mm)