XP Power ECE40US03 (1 Box)
4.7 608 ratings
ECE40US03 main image
Model Number
ECE40US03
Manufacturer
XP Power
Datasheet
ECE40US03 PDF
Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 40W
In Stock : 6
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
XP Power
Series
ECE (40W)
Packaging
Box
Product Status
Active
Type
Enclosed
Number of Outputs
1
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
3.3V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Voltage - Output 4
Current - Output (Max)
10A
Power (Watts)
40 W
Applications
ITE (Commercial)
Features
Universal Input
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Efficiency
73%
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
4-DIP Module
Size / Dimension
3.10" L x 1.50" W x 1.10" H (78.7mm x 38.1mm x 27.9mm)
Approval Agency
CSA, cUL, EN, UL
Standard Number
Line Regulation
±0.5%
Load Regulation
±1%