XP Power ECE20US15 (1 Tube)
4.9 731 ratings
ECE20US15 main image
Model Number
ECE20US15
Datasheet
ECE20US15 PDF
Description
AC/DC CONVERTER 15V 20W
In Stock : 81
Series
ECE (20W)
Packaging
Tube
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
15V
Current - Output (Max)
1.33A
Power (Watts)
20 W
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Efficiency
83%
Size / Dimension
2.06" L x 1.07" W x 0.91" H (52.3mm x 27.2mm x 23.0mm)
Line Regulation
±0.5%
Load Regulation
±1%