XP Power ECE20US05 (1 Tube)
4.8 690 ratings
ECE20US05 main image
Model Number
ECE20US05
Manufacturer
XP Power
Datasheet
ECE20US05 PDF
Description
AC/DC CONVERTER 5V 20W
In Stock : 979
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
XP Power
Series
ECE (20W)
Packaging
Tube
Product Status
Active
Type
Enclosed
Number of Outputs
1
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
5V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Voltage - Output 4
Current - Output (Max)
4A
Power (Watts)
20 W
Applications
ITE (Commercial)
Features
Universal Input
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Efficiency
77%
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
4-DIP Module
Size / Dimension
2.06" L x 1.07" W x 0.91" H (52.3mm x 27.2mm x 23.0mm)
Approval Agency
CSA, cUL, EN, UL
Standard Number
Line Regulation
±0.5%
Load Regulation
±1%