XP Power ECE10US48 (1 Tube)
4.7 752 ratings
ECE10US48 main image
Model Number
ECE10US48
Manufacturer
XP Power
Datasheet
ECE10US48 PDF
Description
AC/DC CONVERTER 48V 10W
In Stock : 771
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
XP Power
Series
ECE (10W)
Packaging
Tube
Product Status
Active
Type
Enclosed
Number of Outputs
1
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
48V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Voltage - Output 4
Current - Output (Max)
210mA
Power (Watts)
10 W
Applications
ITE (Commercial)
Features
Universal Input
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Efficiency
83%
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
4-DIP Module
Size / Dimension
1.50" L x 1.00" W x 0.60" H (38.1mm x 25.4mm x 15.2mm)
Approval Agency
CSA, cUL, EN, UL
Standard Number
Line Regulation
±0.5%
Load Regulation
±1%