XP Power DTE1048D12 (5 per Box Full Box)
4.5 779 ratings
DTE1048D12 main image
Model Number
DTE1048D12
Manufacturer
XP Power
Datasheet
DTE1048D12 PDF
Description
DC/DC CONVERTER +/-12V 10W
In Stock : 8
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
XP Power
Series
DTE10 (10W)
Packaging
Box
Product Status
Active
Type
Enclosed
Voltage - Input (Min)
18V
Voltage - Input (Max)
75V
Number of Outputs
2
Voltage - Output 1
12V
Voltage - Output 2
-12V
Voltage - Output 3
Voltage - Output 4
Current - Output (Max)
416mA, 416mA
Power (Watts)
10W
Voltage - Isolation
3 kV
Applications
ITE (Commercial)
Efficiency
86%
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Mounting Type
Chassis Mount
Size / Dimension
3.11" L x 1.34" W x 0.87" H (79.0mm x 34.0mm x 22.0mm)