XP Power CMP250PS24 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 779 ratings
CMP250PS24 main image
Model Number
CMP250PS24
Manufacturer
XP Power
Datasheet
CMP250PS24 PDF
Description
AC/DC CONVERTER 24V 250W
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
XP Power
Series
CMP250 (250W)
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Type
Open Frame
Number of Outputs
1
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
24V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Voltage - Output 4
Voltage - Output 5
Voltage - Output 6
Current - Output 1
10.4 A
Power (Watts)
250W
Applications
ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
89%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Load Sharing, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting Type
Chassis Mount
Size / Dimension
7.50" L x 4.00" W x 1.57" H (190.6mm x 101.6mm x 39.9mm)