Vishay Vitramon VJ0805Y272KXJAC (1 Tape & Reel)
4.9 773 ratings
VJ0805Y272KXJAC main image
Model Number
VJ0805Y272KXJAC
Manufacturer
Vishay Vitramon
Datasheet
VJ0805Y272KXJAC PDF
Description
CAP CER 2700PF 16V X7R 0805
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Vishay Vitramon
Series
VJ
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Capacitance
2700 pF
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
16V
Temperature Coefficient
X7R
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Features
Ratings
Applications
General Purpose
Failure Rate
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)