Vector Electronics RE96MSR-125 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.6 847 ratings
RE96MSR-125 main image
Model Number
RE96MSR-125
Manufacturer
Vector Electronics
Datasheet
RE96MSR-125 PDF
Description
CONN DIN HDR 96POS PCB RA GOLD
In Stock : 92
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Vector Electronics
Series
RE96
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Connector Type
Header, Male Pins
Number of Positions
96
Number of Positions Loaded
All
Pitch
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
3
Style
1
Level, Class
2
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Termination
Solder
Features
Contact Finish
Gold
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
1A