UMW STD15NF10L In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.5 872 ratings
STD15NF10L main image
Model Number
STD15NF10L
Manufacturer
UMW
Datasheet
STD15NF10L PDF
Description
TO-252 MOSFETS ROHS
In Stock : 1728
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
UMW
Series
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
FET Type
N-Channel
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
5A (Ta), 20A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
75mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
26.2 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1535 pF @ 15 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
2W (Ta), 34.7W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)