TT Electronics/BI 72PTR200LF Bulk sales (1 piece or more)
4.7 683 ratings
72PTR200LF main image
Model Number
72PTR200LF
Manufacturer
TT Electronics/BI
Datasheet
72PTR200LF PDF
Description
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN TOP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
TT Electronics/BI
Series
72
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Resistance
200 Ohms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Tolerance
±10%
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Number of Turns
1
Adjustment Type
Top Adjustment
Resistive Material
Cermet
Mounting Type
Through Hole
Termination Style
PC Pins
Size / Dimension
Square - 0.375" x 0.375" Face (9.53mm x 9.53mm)