Texas Instruments TL044MJB In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 839 ratings
TL044MJB main image
Model Number
TL044MJB
Manufacturer
Texas Instruments
Datasheet
TL044MJB PDF
Description
IC OPAMP GP 4 CIRCUIT 16CDIP
In Stock : 94
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Texas Instruments
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Amplifier Type
General Purpose
Number of Circuits
4
Output Type
Slew Rate
0.5V/µs
Gain Bandwidth Product
500 Hz
Current - Input Bias
50 nA
Voltage - Input Offset
1 mV
Current - Supply
250µA (x4 Channels)
Voltage - Supply Span (Min)
44 V
Voltage - Supply Span (Max)
44 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
16-CDIP (0.300", 7.62mm)