Texas Instruments SN74F08D (1 Tube)
4.5 847 ratings
SN74F08D main image
Model Number
SN74F08D
Manufacturer
Texas Instruments
Datasheet
SN74F08D PDF
Description
IC GATE AND 4CH 2-INP 14SOIC
In Stock : 221
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Texas Instruments
Series
74F
Packaging
Tube
Product Status
Active
Logic Type
AND Gate
Number of Circuits
4
Number of Inputs
2
Features
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Current - Output High, Low
1mA, 20mA
Input Logic Level - Low
0.8V
Input Logic Level - High
2V
Max Propagation Delay @ V, Max CL
5.6ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Mounting Type
Surface Mount
Supplier Device Package
14-SOIC
Package / Case
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)