Texas Instruments CD74ACT14M Bulk sales (1 piece or more)
4.9 742 ratings
CD74ACT14M main image
Model Number
CD74ACT14M
Manufacturer
Texas Instruments
Datasheet
CD74ACT14M PDF
Description
IC INVERTER 6CH 1-INP 14SOIC
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Texas Instruments
Series
74ACT
Packaging
Bulk
Product Status
Discontinued at Digi-Key
Logic Type
Inverter
Number of Circuits
6
Number of Inputs
1
Features
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Current - Quiescent (Max)
4 µA
Current - Output High, Low
24mA, 24mA
Input Logic Level - Low
0.8V ~ 1.3V
Input Logic Level - High
1.4V ~ 2V
Max Propagation Delay @ V, Max CL
14.5ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Supplier Device Package
14-SOIC
Package / Case
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)