Techflex T6F1.50SV (1 Box)
4.6 756 ratings
T6F1.50SV main image
Model Number
T6F1.50SV
Manufacturer
Techflex
Datasheet
T6F1.50SV PDF
Description
SELF WRAP 1.5" X 4' SILVER
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Techflex
Series
ThermaShield® T6™
Packaging
Box
Product Status
Active
Type
Self Wrap
Type Attributes
Split Flexible Tube
Diameter - Inside, Non-Expanded
1.500" (38.10mm)
Diameter - Inside, Expanded
Diameter - Outside, Non-Expanded
Material
Fiberglass, Aluminized, Halogen Free
Color
Silver
Length
4.00' (1.22m)
Wall Thickness
0.042" (1.07mm)
Operating Temperature
-60°C ~ 255°C