Techflex T6F0.25SV (1 Box)
4.9 770 ratings
T6F0.25SV main image
Model Number
T6F0.25SV
Manufacturer
Techflex
Datasheet
T6F0.25SV PDF
Description
SELF WRAP 1/4" X 4' SILVER
In Stock : 661
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Techflex
Series
ThermaShield® T6™
Packaging
Box
Product Status
Active
Type
Self Wrap
Type Attributes
Split Flexible Tube
Diameter - Inside, Non-Expanded
0.250" (6.35mm)
Diameter - Inside, Expanded
Diameter - Outside, Non-Expanded
Material
Fiberglass, Aluminized, Halogen Free
Color
Silver
Length
4.00' (1.22m)
Wall Thickness
0.042" (1.07mm)
Operating Temperature
-60°C ~ 255°C