Techflex RRN1.75DB200 (1 Spool)
4.9 724 ratings
RRN1.75DB200 main image
Model Number
RRN1.75DB200
Manufacturer
Techflex
Datasheet
RRN1.75DB200 PDF
Description
EXPAND SLEEVE 1.75" X 200' BRN
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Techflex
Series
Flexo® Rodent Resistant
Packaging
Spool
Product Status
Active
Type
Sleeve
Type Attributes
Expandable
Diameter - Inside, Non-Expanded
1.750" (44.45mm)
Diameter - Inside, Expanded
2.750" (69.85mm)
Diameter - Outside, Non-Expanded
Material
Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Color
Brown
Length
200' (60.96m)
Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Operating Temperature
-70°C ~ 125°C