Techflex PTN0.75RD250 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 803 ratings
PTN0.75RD250 main image
Model Number
PTN0.75RD250
Manufacturer
Techflex
Datasheet
PTN0.75RD250 PDF
Description
EXPAND SLEEVING 3/4" X 250' RED
In Stock : 83
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Techflex
Series
Flexo® PET
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Sleeve
Type Attributes
Expandable
Diameter - Inside, Non-Expanded
0.750" (19.05mm)
Diameter - Inside, Expanded
1.250" (31.75mm)
Diameter - Outside, Non-Expanded
Material
Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Color
Red
Length
250' (76.20m)
Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Operating Temperature
-70°C ~ 125°C