Techflex PTN0.50RD500 Bulk sales (1 piece or more)
4.5 789 ratings
PTN0.50RD500 main image
Model Number
PTN0.50RD500
Manufacturer
Techflex
Datasheet
PTN0.50RD500 PDF
Description
EXPAND SLEEVING 1/2" X 500' RED
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Techflex
Series
Flexo® PET
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Sleeve
Type Attributes
Expandable
Diameter - Inside, Non-Expanded
0.500" (12.70mm)
Diameter - Inside, Expanded
0.750" (19.05mm)
Diameter - Outside, Non-Expanded
Material
Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Color
Red
Length
500' (152.40m)
Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Operating Temperature
-70°C ~ 125°C