Techflex NYN1.50BK40 (1 Spool)
4.7 883 ratings
NYN1.50BK40 main image
Model Number
NYN1.50BK40
Manufacturer
Techflex
Datasheet
NYN1.50BK40 PDF
Description
EXPAND SLEEVE 1.5" X 40' BLACK
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Techflex
Series
Nylon® Mono™
Packaging
Spool
Product Status
Active
Type
Sleeve
Type Attributes
Expandable
Diameter - Inside, Non-Expanded
1.500" (38.10mm)
Diameter - Inside, Expanded
2.000" (50.80mm)
Diameter - Outside, Non-Expanded
Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Halogen Free
Color
Black
Length
40.00' (12.19m)
Wall Thickness
0.030" (0.76mm)
Operating Temperature
-45°C ~ 150°C