Techflex NYN0.75BK250 (1 Spool)
4.9 645 ratings
NYN0.75BK250 main image
Model Number
NYN0.75BK250
Manufacturer
Techflex
Datasheet
NYN0.75BK250 PDF
Description
EXPAND SLEEVING 3/4" X 250' BLK
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Techflex
Series
Nylon® Mono™
Packaging
Spool
Product Status
Active
Type
Sleeve
Type Attributes
Expandable
Diameter - Inside, Non-Expanded
0.750" (19.05mm)
Diameter - Inside, Expanded
1.250" (31.75mm)
Diameter - Outside, Non-Expanded
Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Halogen Free
Color
Black
Length
250' (76.20m)
Wall Thickness
0.030" (0.76mm)
Operating Temperature
-45°C ~ 150°C