Techflex L6N0.75BK Bulk sales (1 piece or more)
4.8 839 ratings
L6N0.75BK main image
Model Number
L6N0.75BK
Manufacturer
Techflex
Datasheet
L6N0.75BK PDF
Description
SELF WRAP 3/4" X 8' BLACK
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Techflex
Series
L6™ Liquid Wrap
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Self Wrap
Type Attributes
Split Flexible Tube
Diameter - Inside, Non-Expanded
0.750" (19.05mm)
Diameter - Inside, Expanded
Diameter - Outside, Non-Expanded
Material
Polyester, Laminated, Halogen Free
Color
Black
Length
8.00' (2.44m)
Wall Thickness
0.046" (1.17mm)
Operating Temperature
-70°C ~ 125°C