Techflex H2P0.75CL25 (1 Spool)
4.9 661 ratings
H2P0.75CL25 main image
Model Number
H2P0.75CL25
Manufacturer
Techflex
Datasheet
H2P0.75CL25 PDF
Description
HEATSHRINK 3/4" X 25' CLEAR
In Stock : 39
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Techflex
Series
Shrinkflex
Packaging
Spool
Product Status
Active
Type
Tubing, Flexible
Shrinkage Ratio
2 to 1
Length
25.0' (7.6m)
Inner Diameter - Supplied
0.750" (19.05mm)
Inner Diameter - Recovered
0.375" (9.53mm)
Recovered Wall Thickness
Material
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Features
Fluid Resistant, Fungus Resistant, Self Extinguishing
Color
Clear
Operating Temperature
-35°C ~ 105°C
Shrink Temperature
135°C