Techflex H2P0.75CL200 (1 Spool)
4.9 817 ratings
H2P0.75CL200 main image
Model Number
H2P0.75CL200
Manufacturer
Techflex
Datasheet
H2P0.75CL200 PDF
Description
HEATSHRINK 3/4" X 200' CLEAR
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Techflex
Series
Shrinkflex
Packaging
Spool
Product Status
Active
Type
Tubing, Flexible
Shrinkage Ratio
2 to 1
Length
200.0' (61.0m)
Inner Diameter - Supplied
0.750" (19.05mm)
Inner Diameter - Recovered
0.375" (9.53mm)
Recovered Wall Thickness
Material
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Features
Fluid Resistant, Fungus Resistant, Self Extinguishing
Color
Clear
Operating Temperature
-35°C ~ 105°C
Shrink Temperature
135°C