Techflex FWF0.75TB100 (1 Spool)
5.0 883 ratings
FWF0.75TB100 main image
Model Number
FWF0.75TB100
Manufacturer
Techflex
Datasheet
FWF0.75TB100 PDF
Description
SELF WRAP 3/4" X 100' BLACK/WHT
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Techflex
Series
Flexo® Wrap FR
Packaging
Spool
Product Status
Active
Type
Self Wrap
Type Attributes
Split Flexible Tube
Diameter - Inside, Non-Expanded
Diameter - Inside, Expanded
Diameter - Outside, Non-Expanded
0.750" (19.05mm)
Material
Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Color
Black, White
Length
100' (30.48m)
Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Operating Temperature
-70°C ~ 125°C