Techflex FIN1.75RD50 (1 Spool)
4.8 659 ratings
FIN1.75RD50 main image
Model Number
FIN1.75RD50
Manufacturer
Techflex
Datasheet
FIN1.75RD50 PDF
Description
SLEEVING 1.75" ID FBRGLASS 50'
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Techflex
Series
FireFlex®
Packaging
Spool
Product Status
Active
Type
Sleeving, Insulated
Type Attributes
Braided
Diameter - Inside
1.750" (44.45mm)
Diameter - Outside
1.894" (48.11mm)
Material
Fiberglass, Silicone Coated, Halogen Free
Color
Red
Length
50.00' (15.24m)
Wall Thickness
0.072" (1.83mm)
Operating Temperature
-54°C ~ 260°C