Techflex FIN1.75RD25 (1 Spool)
4.7 707 ratings
FIN1.75RD25 main image
Model Number
FIN1.75RD25
Manufacturer
Techflex
Datasheet
FIN1.75RD25 PDF
Description
SLEEVING 1.75" ID FBRGLASS 25'
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Techflex
Series
FireFlex®
Packaging
Spool
Product Status
Active
Type
Sleeving, Insulated
Type Attributes
Braided
Diameter - Inside
1.750" (44.45mm)
Diameter - Outside
1.894" (48.11mm)
Material
Fiberglass, Silicone Coated, Halogen Free
Color
Red
Length
25.00' (7.62m)
Wall Thickness
0.072" (1.83mm)
Operating Temperature
-54°C ~ 260°C