Techflex FIN0.50BK100 (1 Bag)
4.9 841 ratings
FIN0.50BK100 main image
Model Number
FIN0.50BK100
Manufacturer
Techflex
Datasheet
FIN0.50BK100 PDF
Description
SLEEVING 0.5" ID FBRGLASS 100'
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Techflex
Series
FireFlex®
Packaging
Bag
Product Status
Active
Type
Sleeving, Insulated
Type Attributes
Braided
Diameter - Inside
0.500" (12.70mm)
Diameter - Outside
0.644" (16.36mm)
Material
Fiberglass, Silicone Coated, Halogen Free
Color
Black
Length
100' (30.48m)
Wall Thickness
0.072" (1.83mm)
Operating Temperature
-54°C ~ 260°C