Techflex DWN2.50BK150 (1 Spool)
4.9 868 ratings
DWN2.50BK150 main image
Model Number
DWN2.50BK150
Manufacturer
Techflex
Datasheet
DWN2.50BK150 PDF
Description
SELF WRAP 2.5" X 150' BLACK
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Techflex
Series
Dura Wrap™
Packaging
Spool
Product Status
Active
Type
Self Wrap
Type Attributes
Split Flexible Tube
Diameter - Inside, Non-Expanded
2.500" (63.50mm)
Diameter - Inside, Expanded
Diameter - Outside, Non-Expanded
Material
Polyamide (PA), Nylon, Halogen Free
Color
Black
Length
150' (45.72m)
Wall Thickness
0.026" (0.66mm)
Operating Temperature
-51.1°C ~ 93.3°C