Techflex DFN1.75BK100 (1 Spool)
4.6 680 ratings
DFN1.75BK100 main image
Model Number
DFN1.75BK100
Manufacturer
Techflex
Datasheet
DFN1.75BK100 PDF
Description
SLEEVING 1.75" ID POLY 100' BLK
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Techflex
Series
Dura Flex™
Packaging
Spool
Product Status
Active
Type
Sleeving
Type Attributes
Braided
Diameter - Inside
1.750" (44.45mm)
Diameter - Outside
1.840" (46.74mm)
Material
Polyamide (PA), Nylon
Color
Black
Length
100' (30.48m)
Wall Thickness
0.045" (1.14mm)
Operating Temperature
-45°C ~ 120°C