Techflex DBN1.25BK50 (1 Spool)
4.9 664 ratings
DBN1.25BK50 main image
Model Number
DBN1.25BK50
Manufacturer
Techflex
Datasheet
DBN1.25BK50 PDF
Description
DURA BRAID 1-1/4" BLACK 50'
In Stock : 9
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Techflex
Series
Dura Braid™
Packaging
Spool
Product Status
Active
Type
Sleeving
Type Attributes
Braided
Diameter - Inside
1.250" (31.75mm)
Diameter - Outside
1.378" (35.00mm)
Material
Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Color
Black
Length
50.00' (15.24m)
Wall Thickness
0.064" (1.63mm)
Operating Temperature
-45°C ~ 120°C