Techflex DBN0.50BK50 (1 Spool)
4.9 624 ratings
DBN0.50BK50 main image
Model Number
DBN0.50BK50
Manufacturer
Techflex
Datasheet
DBN0.50BK50 PDF
Description
DURA BRAID 1/2" BLACK 50'
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Techflex
Series
Dura Braid™
Packaging
Spool
Product Status
Active
Type
Sleeving
Type Attributes
Braided
Diameter - Inside
0.500" (12.70mm)
Diameter - Outside
0.628" (15.95mm)
Material
Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Color
Black
Length
50.00' (15.24m)
Wall Thickness
0.064" (1.63mm)
Operating Temperature
-45°C ~ 120°C