Techflex CNN0.50BK100 (1 Spool)
4.8 781 ratings
CNN0.50BK100 main image
Model Number
CNN0.50BK100
Manufacturer
Techflex
Datasheet
CNN0.50BK100 PDF
Description
EXPAND SLEEVE 1/2" X 100' BLACK
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Techflex
Series
Flexo® Anti-Stat
Packaging
Spool
Product Status
Active
Type
Sleeve
Type Attributes
Expandable
Diameter - Inside, Non-Expanded
0.500" (12.70mm)
Diameter - Inside, Expanded
0.750" (19.05mm)
Diameter - Outside, Non-Expanded
Material
Nylon, Carbonized, Halogen Free
Color
Black
Length
100' (30.48m)
Wall Thickness
0.028" (0.71mm)
Operating Temperature
-45°C ~ 150°C