Techflex CNN0.25BK100 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 652 ratings
CNN0.25BK100 main image
Model Number
CNN0.25BK100
Manufacturer
Techflex
Datasheet
CNN0.25BK100 PDF
Description
EXPAND SLEEVING 1/4" X 100' BLK
In Stock : 77
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Techflex
Series
Flexo® Anti-Stat
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Sleeve
Type Attributes
Expandable
Diameter - Inside, Non-Expanded
0.250" (6.35mm)
Diameter - Inside, Expanded
0.438" (11.13mm)
Diameter - Outside, Non-Expanded
Material
Nylon, Carbonized, Halogen Free
Color
Black
Length
100' (30.48m)
Wall Thickness
0.028" (0.71mm)
Operating Temperature
-45°C ~ 150°C