Techflex CCP1.50BK50 (1 Spool)
4.7 691 ratings
CCP1.50BK50 main image
Model Number
CCP1.50BK50
Manufacturer
Techflex
Datasheet
CCP1.50BK50 PDF
Description
EXPAND SLEEVE 1.5" X 50' BLACK
In Stock : 49
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Techflex
Series
Clean Cut®
Packaging
Spool
Product Status
Active
Type
Sleeve
Type Attributes
Expandable
Diameter - Inside, Non-Expanded
1.500" (38.10mm)
Diameter - Inside, Expanded
2.000" (50.80mm)
Diameter - Outside, Non-Expanded
Material
Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Color
Black
Length
50.00' (15.24m)
Wall Thickness
0.024" (0.61mm)
Operating Temperature
-70°C ~ 125°C